venue burgee

Marstrand Big Boat Race 2019

Marstrand

Results are final as of 17:16 on June 2, 2019

Small Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: LYS, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS R1   R2   R3   R4   R5   Total Nett
1 45 Small J/111 Blur SWE 69 Peter Gustavsson 1.121 (4.0) 1.0 1.0 3.0 1.0 10.0 6.0
2 32 Small FinnFlyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.091 1.0 6.0 4.0 1.0 (8.0) 20.0 12.0
3 33 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.096 3.0 2.0 (11.0) 5.0 6.0 27.0 16.0
4 31 Small X-35 Firefly GER 5678 Johan Lindell 1.091 (8.0) 4.0 8.0 6.0 4.0 30.0 22.0
5 35 Small Xp 38 Soldier Blue DEN 3810 Lars Ive 1.123 2.0 (35.0 UFD) 3.0 8.0 11.0 59.0 24.0
6 44 Small Seaquest 36 milliways NOR 12221 Andreas Brunvoll 1.1 (19.0) 5.0 6.0 12.0 3.0 45.0 26.0
7 46 Small J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.121 15.0 8.0 (17.0) 4.0 5.0 49.0 32.0
8 13 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.011 (14.0) 3.0 9.0 7.0 14.0 47.0 33.0
9 16 Small X-332   SWE 100 Bosse Bergqvist 1.011 10.5 (35.0 UFD) 16.0 11.0 2.0 74.5 39.5
10 34 Small Arcona 380 Team UK SWE 36 Anders Nordström 1.11 13.0 10.0 7.0 (17.0) 12.0 59.0 42.0
11 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10078 Sebastian Glansk 1.107 (20.0) 9.0 5.0 19.0 10.0 63.0 43.0
12 28 Small Elan 380 Anya SWE 35 Lars-Gunnar Gydemo 1.077 7.0 15.0 (20.0) 15.0 7.0 64.0 44.0
13 37 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.11 6.0 (35.0 DSQ) 2.0 2.0 35.0 UFD 80.0 45.0
14 30 Small X-35 OD Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.091 18.0 7.0 15.0 9.5 (22.0) 71.5 49.5
15 38 Small Farr 30 Onecomer SWE 381 Göran Frick 1.101 12.0 (18.0) 12.0 9.5 16.0 67.5 49.5
16 21 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.044 9.0 (35.0 DNF) 13.0 14.0 21.0 92.0 57.0
17 29 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.082 10.5 11.0 25.0 (27.0) 13.0 86.5 59.5
18 43 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Christian Backhauser 1.098 17.0 (35.0 DNS) 10.0 13.0 20.0 95.0 60.0
19 36 Small Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.112 16.0 12.0 (21.0) 18.0 15.0 82.0 61.0
20 19 Small First 36.7 Lucky Lady II NOR 10180 Morten Lycke 1.059 21.0 17.0 (27.0) 16.0 18.0 99.0 72.0
21 17 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.017 23.0 (35.0 UFD) 23.0 22.0 9.0 112.0 77.0
22 42 Small Farr 30 Evo Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.103 (28.0) 16.0 14.0 21.0 26.0 105.0 77.0
23 25 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 25.0 13.0 22.0 20.0 (35.0 UFD) 115.0 80.0
24 26 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.057 24.0 14.0 (31.0) 28.0 27.0 124.0 93.0
25 27 Small Arcona 340 Vanadis SWE 1 Anders Brunström 1.061 (31.0) 21.0 29.0 24.0 19.0 124.0 93.0
26 23 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.049 26.0 (35.0 DNF) 26.0 25.0 17.0 129.0 94.0
27 24 Small J/109 Jubel NOR 14887 Jon Holm 1.061 27.0 23.0 19.0 (29.0) 28.0 126.0 97.0
28 15 Small Tarac 33 Silvia SWE 6 Jonas Liljeström 1.03 (33.0) 20.0 30.0 26.0 23.0 132.0 99.0
29 40 Small Farr 30 Pakololo SWE 26 Marius Andersen 1.121 30.0 22.0 18.0 31.0 (35.0 UFD) 136.0 101.0
30 41 Small Farr 30 Farrari NOR 11 Lars Aarum 1.111 22.0 (35.0 DSQ) 24.0 23.0 35.0 UFD 139.0 104.0
31 20 Small First 36.7 Tempo NOR 11405 Rune Pedersen 1.054 29.0 24.0 28.0 (30.0) 24.0 135.0 105.0
32 22 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.047 (32.0) 19.0 32.0 32.0 25.0 140.0 108.0
33 18 Small Dominant 105 Lady Godiva SWE 11 Anders Dahlsjö 1.043 5.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 145.0 110.0
34 14 Small Xp 33 Coquette IV SWE 6 Anders Kuikka 1.045 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 175.0 140.0

Large Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: LYS, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS R1   R2   R3   R4   R5   Total Nett
1 54 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.167 1.0 4.0 7.0 2.0 (9.0) 23.0 14.0
2 64 Large Elliot 44 CR Matador SWE 15 JonasGrander 1.261 5.0 3.0 5.0 (9.0) 1.0 23.0 14.0
3 50 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.151 2.0 6.0 3.0 4.0 (10.0) 25.0 15.0
4 62 Large Landmark 43 Santa NOR 12243 Calle Andersen 1.208 (11.0) 5.0 1.0 3.0 7.0 27.0 16.0
5 61 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.219 3.0 9.0 (21.0 OCS) 1.0 4.0 38.0 17.0
6 63 Large Swan 45 OD Zorro NOR 12545 Thomas Robberstad 1.228 9.0 (18.0) 2.0 5.0 3.0 37.0 19.0
7 60 Large Swan 42 CS Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.219 7.0 1.0 4.0 12.0 (14.0) 38.0 24.0
8 58 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.191 (21.0 DNC) 2.0 9.5 8.0 5.0 45.5 24.5
9 49 Large First 40 La Veuve Noir SWE 38 Pär Larsson 1.139 8.0 7.0 (13.0) 7.0 8.0 43.0 30.0
10 57 Large Xp 44 X-day GER 6655 Lars Huckstädt 1.16 4.0 8.0 9.5 (13.0) 12.0 46.5 33.5
11 47 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.133 14.0 (15.0) 11.0 10.0 2.0 52.0 37.0
12 59 Large Xp 44 TOO Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.212 12.0 12.0 8.0 6.0 (15.0) 53.0 38.0
13 65 Large Club Swan 50 Proxflyer NOR 5019 Jan Muren 1.385 6.0 14.0 14.0 (16.0) 6.0 56.0 40.0
14 55 Large X-41 Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.173 13.0 11.0 6.0 (17.0) 17.0 64.0 47.0
15 56 Large Grand Soleil FeOs DEN 8 Tue S. Andersen 1.171 10.0 13.0 15.0 14.0 (16.0) 68.0 52.0
16 52 Large X43 Mustang SWE 25 Axel Munkby 1.104 15.0 10.0 (21.0 OCS) 15.0 13.0 74.0 53.0
17 53 Large Dehler 41 GALANT SWE 10 Jan Strömbeck 1.133 17.0 17.0 (21.0 OCS) 11.0 11.0 77.0 56.0
18 66 Large Ängermark 55 Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.411 18.0 (21.0 DNC) 12.0 18.0 21.0 DNC 90.0 69.0
19 51 Large Match 42 One Off Frers Design Intermezzo GER 7266 Moritz Dammann 1.152 (19.0) 16.0 16.0 19.0 18.0 88.0 69.0
20 48 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.128 16.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 100.0 79.0

Sport Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: LYS, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS R1   R2   R3   R4   R5   Total Nett
1 9 Sport Fareast 28r happyyachting.com SWE 316 Pär Svärdson 1.081 1.0 1.0 (8.0) 2.0 2.0 14.0 6.0
2 5 Sport Fareast 28r Drake SWE 117 Andreas Emmoth 1.081 (6.0) 5.0 1.0 3.0 1.0 16.0 10.0
3 2 Sport Aarchambault Grand Surprise Rebellion SWE 6830 Carl Fjällman 1.041 4.0 2.0 (5.0) 4.5 3.0 18.5 13.5
4 67 Sport Fareast 28r Westeros SWE 265 Olle Langenius 1.081 2.0 3.0 2.0 (8.0) 7.0 22.0 14.0
5 1 Sport J/88 J88.se SWE 79881 Jonas Dyberg 1.034 (7.0) 7.0 3.5 1.0 4.0 22.5 15.5
6 6 Sport Fareast 28r Nemo R SWE 20 Hans Broman 1.081 3.0 8.0 3.5 4.5 (9.0) 28.0 19.0
7 10 Sport Fareast 28r Vinda SWE 34 Martin Alvefjord 1.081 (8.0) 4.0 6.0 6.0 5.0 29.0 21.0
8 3 Sport Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.079 5.0 (9.0) 7.0 7.0 8.0 36.0 27.0
9 12 Sport Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.102 11.0 6.0 (12.0) 12.0 6.0 47.0 35.0
10 4 Sport Fareast 28r GKSS racing team SWE   Fritiof Hedström 1.081 10.0 10.0 (11.0) 10.0 11.0 52.0 41.0
11 11 Sport Fareast 28r CLC Housing SWE 405 Marcus H:son Lindfors 1.081 (14.0 DNC) 12.0 9.0 9.0 12.0 56.0 42.0
12 7 Sport Fareast 28r SAM ´76 SWE 257 Mats Runström 1.081 9.0 (13.0) 13.0 11.0 10.0 56.0 43.0
13 8 Sport Fareast 28r Take Off Too SWE 26 Jörgen Wennberg 1.081 12.0 11.0 10.0 (13.0) 13.0 59.0 46.0

R1 - Small Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 32 Small FinnFlyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.091 11:32:19 0:47:19 0:51:37 1.0
2 35 Small Xp 38 Soldier Blue DEN 3810 Lars Ive 1.123 11:31:11 0:46:11 0:51:52 2.0
3 33 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.096 11:33:00 0:48:00 0:52:36 3.0
4 45 Small J/111 Blur SWE 69 Peter Gustavsson 1.121 11:32:01 0:47:01 0:52:42 4.0
5 18 Small Dominant 105 Lady Godiva SWE 11 Anders Dahlsjö 1.043 11:35:33 0:50:33 0:52:43 5.0
6 37 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.11 11:32:53 0:47:53 0:53:09 6.0
7 28 Small Elan 380 Anya SWE 35 Lars-Gunnar Gydemo 1.077 11:35:30 0:50:30 0:54:23 7.0
8 31 Small X-35 Firefly GER 5678 Johan Lindell 1.091 11:35:50 0:50:50 0:55:28 8.0
9 21 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.044 11:38:13 0:53:13 0:55:33 9.0
10 16 Small X-332   SWE 100 Bosse Bergqvist 1.011 11:40:03 0:55:03 0:55:39 10.5
10 29 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.082 11:36:26 0:51:26 0:55:39 10.5
12 38 Small Farr 30 Onecomer SWE 381 Göran Frick 1.101 11:35:55 0:50:55 0:56:04 12.0
13 34 Small Arcona 380 Team UK SWE 36 Anders Nordström 1.11 11:35:36 0:50:36 0:56:10 13.0
14 13 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.011 11:40:44 0:55:44 0:56:21 14.0
15 46 Small J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.121 11:35:27 0:50:27 0:56:33 15.0
16 36 Small Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.112 11:36:04 0:51:04 0:56:47 16.0
17 43 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Christian Backhauser 1.098 11:36:52 0:51:52 0:56:57 17.0
18 30 Small X-35 OD Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.091 11:37:23 0:52:23 0:57:09 18.0
19 44 Small Seaquest 36 milliways NOR 12221 Andreas Brunvoll 1.1 11:37:00 0:52:00 0:57:12 19.0
20 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10078 Sebastian Glansk 1.107 11:37:04 0:52:04 0:57:38 20.0
21 19 Small First 36.7 Lucky Lady II NOR 10180 Morten Lycke 1.059 11:39:46 0:54:46 0:58:00 21.0
22 41 Small Farr 30 Farrari NOR 11 Lars Aarum 1.111 11:37:38 0:52:38 0:58:29 22.0
23 17 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.017 11:42:49 0:57:49 0:58:48 23.0
24 26 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.057 11:40:59 0:55:59 0:59:10 24.0
25 25 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 11:41:36 0:56:36 0:59:39 25.0
26 23 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.049 11:42:29 0:57:29 1:00:18 26.0
27 24 Small J/109 Jubel NOR 14887 Jon Holm 1.061 11:42:29 0:57:29 1:00:59 27.0
28 42 Small Farr 30 Evo Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.103 11:40:36 0:55:36 1:01:20 28.0
29 20 Small First 36.7 Tempo NOR 11405 Rune Pedersen 1.054 11:43:14 0:58:14 1:01:23 29.0
30 40 Small Farr 30 Pakololo SWE 26 Marius Andersen 1.121 11:40:13 0:55:13 1:01:54 30.0
31 27 Small Arcona 340 Vanadis SWE 1 Anders Brunström 1.061 11:43:42 0:58:42 1:02:17 31.0
32 22 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.047 11:48:54 1:03:54 1:06:54 32.0
33 15 Small Tarac 33 Silvia SWE 6 Jonas Liljeström 1.03 11:50:59 1:05:59 1:07:58 33.0

R2 - Small Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 122700
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 45 Small J/111 Blur SWE 69 Peter Gustavsson 1.121 13:04:10 0:37:10 0:41:40 1.0
2 33 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.096 13:05:06 0:38:06 0:41:45 2.0
3 13 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.011 13:09:21 0:42:21 0:42:49 3.0
4 31 Small X-35 Firefly GER 5678 Johan Lindell 1.091 13:07:35 0:40:35 0:44:17 4.0
5 44 Small Seaquest 36 milliways NOR 12221 Andreas Brunvoll 1.1 13:07:19 0:40:19 0:44:21 5.0
6 32 Small FinnFlyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.091 13:07:42 0:40:42 0:44:24 6.0
7 30 Small X-35 OD Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.091 13:08:22 0:41:22 0:45:08 7.0
8 46 Small J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.121 13:07:22 0:40:22 0:45:15 8.0
9 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10078 Sebastian Glansk 1.107 13:08:16 0:41:16 0:45:41 9.0
10 34 Small Arcona 380 Team UK SWE 36 Anders Nordström 1.11 13:08:10 0:41:10 0:45:42 10.0
11 29 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.082 13:09:56 0:42:56 0:46:27 11.0
12 36 Small Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.112 13:08:59 0:41:59 0:46:41 12.0
13 25 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 13:11:36 0:44:36 0:47:01 13.0
14 26 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.057 13:12:38 0:45:38 0:48:14 14.0
15 28 Small Elan 380 Anya SWE 35 Lars-Gunnar Gydemo 1.077 13:11:57 0:44:57 0:48:25 15.0
16 42 Small Farr 30 Evo Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.103 13:11:03 0:44:03 0:48:35 16.0
17 19 Small First 36.7 Lucky Lady II NOR 10180 Morten Lycke 1.059 13:13:48 0:46:48 0:49:34 17.0
18 38 Small Farr 30 Onecomer SWE 381 Göran Frick 1.101 13:13:13 0:46:13 0:50:53 18.0
19 22 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.047 13:15:40 0:48:40 0:50:57 19.0
20 15 Small Tarac 33 Silvia SWE 6 Jonas Liljeström 1.03 13:18:44 0:51:44 0:53:17 20.0
21 27 Small Arcona 340 Vanadis SWE 1 Anders Brunström 1.061 13:17:15 0:50:15 0:53:19 21.0
22 40 Small Farr 30 Pakololo SWE 26 Marius Andersen 1.121 13:15:17 0:48:17 0:54:08 22.0
23 24 Small J/109 Jubel NOR 14887 Jon Holm 1.061 13:19:42 0:52:42 0:55:55 23.0
24 20 Small First 36.7 Tempo NOR 11405 Rune Pedersen 1.054 13:23:51 0:56:51 0:59:55 24.0
25 35 Small Xp 38 Soldier Blue DEN 3810 Lars Ive 1.123 13:06:42 UFD   35.0
25 16 Small X-332   SWE 100 Bosse Bergqvist 1.011 13:09:35 UFD   35.0
25 37 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.11 13:06:48 DSQ   35.0
25 21 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.044   DNF   35.0
25 43 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Christian Backhauser 1.098   DNS   35.0
25 17 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.017 13:10:46 UFD   35.0
25 23 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.049   DNF   35.0
25 41 Small Farr 30 Farrari NOR 11 Lars Aarum 1.111   DSQ   35.0

R3 - Small Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 111116
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 45 Small J/111 Blur SWE 69 Peter Gustavsson 1.121 11:52:35 0:41:19 0:46:19 1.0
2 37 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.11 11:53:44 0:42:28 0:47:08 2.0
3 35 Small Xp 38 Soldier Blue DEN 3810 Lars Ive 1.123 11:53:20 0:42:04 0:47:14 3.0
4 32 Small FinnFlyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.091 11:54:59 0:43:43 0:47:42 4.0
5 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10078 Sebastian Glansk 1.107 11:56:13 0:44:57 0:49:46 5.0
6 44 Small Seaquest 36 milliways NOR 12221 Andreas Brunvoll 1.1 11:56:48 0:45:32 0:50:05 6.0
7 34 Small Arcona 380 Team UK SWE 36 Anders Nordström 1.11 11:56:32 0:45:16 0:50:15 7.0
8 31 Small X-35 Firefly GER 5678 Johan Lindell 1.091 11:57:27 0:46:11 0:50:23 8.0
9 13 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.011 12:01:20 0:50:04 0:50:37 9.0
10 43 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Christian Backhauser 1.098 11:58:11 0:46:55 0:51:31 10.0
11 33 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.096 11:58:31 0:47:15 0:51:47 11.0
12 38 Small Farr 30 Onecomer SWE 381 Göran Frick 1.101 11:58:50 0:47:34 0:52:22 12.0
13 21 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.044 12:01:30 0:50:14 0:52:27 13.0
14 42 Small Farr 30 Evo Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.103 11:58:50 0:47:34 0:52:28 14.0
15 30 Small X-35 OD Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.091 11:59:23 0:48:07 0:52:30 15.0
16 16 Small X-332   SWE 100 Bosse Bergqvist 1.011 12:03:18 0:52:02 0:52:36 16.0
17 46 Small J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.121 11:58:38 0:47:22 0:53:06 17.0
18 40 Small Farr 30 Pakololo SWE 26 Marius Andersen 1.121 11:59:23 0:48:07 0:53:56 18.0
19 24 Small J/109 Jubel NOR 14887 Jon Holm 1.061 12:02:43 0:51:27 0:54:35 19.0
20 28 Small Elan 380 Anya SWE 35 Lars-Gunnar Gydemo 1.077 12:02:05 0:50:49 0:54:44 20.0
21 36 Small Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.112 12:00:33 0:49:17 0:54:48 21.0
22 25 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 12:03:36 0:52:20 0:55:10 22.0
23 17 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.017 12:05:32 0:54:16 0:55:11 23.0
24 41 Small Farr 30 Farrari NOR 11 Lars Aarum 1.111 12:01:11 0:49:55 0:55:27 24.0
25 29 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.082 12:02:40 0:51:24 0:55:37 25.0
26 23 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.049 12:04:33 0:53:17 0:55:54 26.0
27 19 Small First 36.7 Lucky Lady II NOR 10180 Morten Lycke 1.059 12:04:27 0:53:11 0:56:19 27.0
28 20 Small First 36.7 Tempo NOR 11405 Rune Pedersen 1.054 12:04:48 0:53:32 0:56:25 28.0
29 27 Small Arcona 340 Vanadis SWE 1 Anders Brunström 1.061 12:04:31 0:53:15 0:56:30 29.0
30 15 Small Tarac 33 Silvia SWE 6 Jonas Liljeström 1.03 12:07:21 0:56:05 0:57:46 30.0
31 26 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.057 12:07:24 0:56:08 0:59:20 31.0
32 22 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.047 12:08:43 0:57:27 1:00:09 32.0

R4 - Small Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 124800
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 32 Small FinnFlyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.091 13:30:12 0:42:12 0:46:02 1.0
2 37 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.11 13:29:39 0:41:39 0:46:14 2.0
3 45 Small J/111 Blur SWE 69 Peter Gustavsson 1.121 13:29:48 0:41:48 0:46:51 3.0
4 46 Small J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.121 13:29:54 0:41:54 0:46:58 4.0
5 33 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.096 13:30:54 0:42:54 0:47:01 5.0
6 31 Small X-35 Firefly GER 5678 Johan Lindell 1.091 13:31:11 0:43:11 0:47:07 6.0
7 13 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.011 13:35:02 0:47:02 0:47:33 7.0
8 35 Small Xp 38 Soldier Blue DEN 3810 Lars Ive 1.123 13:30:21 0:42:21 0:47:34 8.0
9 30 Small X-35 OD Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.091 13:31:50 0:43:50 0:47:49 9.5
9 38 Small Farr 30 Onecomer SWE 381 Göran Frick 1.101 13:31:26 0:43:26 0:47:49 9.5
11 16 Small X-332   SWE 100 Bosse Bergqvist 1.011 13:35:32 0:47:32 0:48:03 11.0
12 44 Small Seaquest 36 milliways NOR 12221 Andreas Brunvoll 1.1 13:31:44 0:43:44 0:48:06 12.0
13 43 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Christian Backhauser 1.098 13:31:49 0:43:49 0:48:07 13.0
14 21 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.044 13:34:16 0:46:16 0:48:18 14.0
15 28 Small Elan 380 Anya SWE 35 Lars-Gunnar Gydemo 1.077 13:33:07 0:45:07 0:48:35 15.0
16 19 Small First 36.7 Lucky Lady II NOR 10180 Morten Lycke 1.059 13:33:56 0:45:56 0:48:39 16.0
17 34 Small Arcona 380 Team UK SWE 36 Anders Nordström 1.11 13:32:05 0:44:05 0:48:56 17.0
18 36 Small Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.112 13:32:06 0:44:06 0:49:02 18.0
19 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10078 Sebastian Glansk 1.107 13:32:22 0:44:22 0:49:07 19.0
20 25 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 13:34:37 0:46:37 0:49:08 20.0
21 42 Small Farr 30 Evo Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.103 13:32:36 0:44:36 0:49:12 21.0
22 17 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.017 13:36:30 0:48:30 0:49:19 22.0
23 41 Small Farr 30 Farrari NOR 11 Lars Aarum 1.111 13:32:29 0:44:29 0:49:25 23.0
24 27 Small Arcona 340 Vanadis SWE 1 Anders Brunström 1.061 13:35:17 0:47:17 0:50:10 24.0
25 23 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.049 13:35:58 0:47:58 0:50:19 25.0
26 15 Small Tarac 33 Silvia SWE 6 Jonas Liljeström 1.03 13:37:13 0:49:13 0:50:42 26.0
27 29 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.082 13:35:22 0:47:22 0:51:15 27.0
28 26 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.057 13:37:32 0:49:32 0:52:21 28.0
29 24 Small J/109 Jubel NOR 14887 Jon Holm 1.061 13:37:22 0:49:22 0:52:23 29.0
30 20 Small First 36.7 Tempo NOR 11405 Rune Pedersen 1.054 13:37:44 0:49:44 0:52:25 30.0
31 40 Small Farr 30 Pakololo SWE 26 Marius Andersen 1.121 13:35:01 0:47:01 0:52:42 31.0
32 22 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.047 13:38:54 0:50:54 0:53:18 32.0

R5 - Small Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 142100
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 45 Small J/111 Blur SWE 69 Peter Gustavsson 1.121 15:14:33 0:53:33 1:00:02 1.0
2 16 Small X-332   SWE 100 Bosse Bergqvist 1.011 15:20:26 0:59:26 1:00:05 2.0
3 44 Small Seaquest 36 milliways NOR 12221 Andreas Brunvoll 1.1 15:15:38 0:54:38 1:00:06 3.0
4 31 Small X-35 Firefly GER 5678 Johan Lindell 1.091 15:16:59 0:55:59 1:01:05 4.0
5 46 Small J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.121 15:15:53 0:54:53 1:01:31 5.0
6 33 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.096 15:17:17 0:56:17 1:01:41 6.0
7 28 Small Elan 380 Anya SWE 35 Lars-Gunnar Gydemo 1.077 15:18:28 0:57:28 1:01:53 7.0
8 32 Small FinnFlyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.091 15:17:50 0:56:50 1:02:00 8.0
9 17 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.017 15:22:03 1:01:03 1:02:05 9.0
10 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10078 Sebastian Glansk 1.107 15:17:06 0:56:06 1:02:06 10.0
11 35 Small Xp 38 Soldier Blue DEN 3810 Lars Ive 1.123 15:16:32 0:55:32 1:02:22 11.0
12 34 Small Arcona 380 Team UK SWE 36 Anders Nordström 1.11 15:17:26 0:56:26 1:02:38 12.0
13 29 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.082 15:18:56 0:57:56 1:02:41 13.0
14 13 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.011 15:23:12 1:02:12 1:02:53 14.0
15 36 Small Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.112 15:17:34 0:56:34 1:02:54 15.0
16 38 Small Farr 30 Onecomer SWE 381 Göran Frick 1.101 15:19:12 0:58:12 1:04:05 16.0
17 23 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.049 15:22:12 1:01:12 1:04:12 17.0
18 19 Small First 36.7 Lucky Lady II NOR 10180 Morten Lycke 1.059 15:21:39 1:00:39 1:04:14 18.0
19 27 Small Arcona 340 Vanadis SWE 1 Anders Brunström 1.061 15:21:34 1:00:34 1:04:16 19.0
20 43 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Christian Backhauser 1.098 15:19:42 0:58:42 1:04:27 20.0
21 21 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.044 15:22:50 1:01:50 1:04:33 21.0
22 30 Small X-35 OD Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.091 15:20:11 0:59:11 1:04:34 22.0
23 15 Small Tarac 33 Silvia SWE 6 Jonas Liljeström 1.03 15:24:01 1:03:01 1:04:54 23.0
24 20 Small First 36.7 Tempo NOR 11405 Rune Pedersen 1.054 15:23:35 1:02:35 1:05:58 24.0
25 22 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.047 15:24:20 1:03:20 1:06:19 25.0
26 42 Small Farr 30 Evo Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.103 15:21:44 1:00:44 1:06:59 26.0
27 26 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.057 15:25:09 1:04:09 1:07:48 27.0
28 24 Small J/109 Jubel NOR 14887 Jon Holm 1.061 15:24:58 1:03:58 1:07:52 28.0
29 37 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.11 15:16:13 UFD   35.0
29 25 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 15:20:54 UFD   35.0
29 40 Small Farr 30 Pakololo SWE 26 Marius Andersen 1.121 15:21:46 UFD   35.0
29 41 Small Farr 30 Farrari NOR 11 Lars Aarum 1.111 15:19:49 UFD   35.0

R1 - Large Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103800
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 54 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.167 11:28:26 0:50:26 0:58:51 1.0
2 50 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.151 11:30:36 0:52:36 1:00:33 2.0
3 61 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.219 11:27:55 0:49:55 1:00:51 3.0
4 57 Large Xp 44 X-day GER 6655 Lars Huckstädt 1.16 11:30:30 0:52:30 1:00:54 4.0
5 64 Large Elliot 44 CR Matador SWE 15 JonasGrander 1.261 11:26:36 0:48:36 1:01:17 5.0
6 65 Large Club Swan 50 Proxflyer NOR 5019 Jan Muren 1.385 11:22:26 0:44:26 1:01:32 6.0
7 60 Large Swan 42 CS Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.219 11:28:36 0:50:36 1:01:41 7.0
8 49 Large First 40 La Veuve Noir SWE 38 Pär Larsson 1.139 11:32:25 0:54:25 1:01:59 8.0
9 63 Large Swan 45 OD Zorro NOR 12545 Thomas Robberstad 1.228 11:28:57 0:50:57 1:02:34 9.0
10 56 Large Grand Soleil FeOs DEN 8 Tue S. Andersen 1.171 11:31:41 0:53:41 1:02:52 10.0
11 62 Large Landmark 43 Santa NOR 12243 Calle Andersen 1.208 11:30:03 0:52:03 1:02:53 11.0
12 59 Large Xp 44 TOO Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.212 11:30:22 0:52:22 1:03:28 12.0
13 55 Large X-41 Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.173 11:33:05 0:55:05 1:04:37 13.0
14 47 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.133 11:35:45 0:57:45 1:05:26 14.0
15 52 Large X43 Mustang SWE 25 Axel Munkby 1.104 11:38:57 1:00:57 1:07:17 15.0
16 48 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.128 11:39:56 1:01:56 1:09:52 16.0
17 53 Large Dehler 41 GALANT SWE 10 Jan Strömbeck 1.133 11:41:20 1:03:20 1:11:45 17.0
18 66 Large Ängermark 55 Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.411 11:30:17 0:52:17 1:13:46 18.0
19 51 Large Match 42 One Off Frers Design Intermezzo GER 7266 Moritz Dammann 1.152 11:43:54 1:05:54 1:15:55 19.0

R2 - Large Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 121200
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 60 Large Swan 42 CS Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.219 12:53:33 0:41:33 0:50:39 1.0
2 58 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.191 12:55:08 0:43:08 0:51:22 2.0
3 64 Large Elliot 44 CR Matador SWE 15 JonasGrander 1.261 12:52:47 0:40:47 0:51:26 3.0
4 54 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.167 12:56:28 0:44:28 0:51:54 4.0
5 62 Large Landmark 43 Santa NOR 12243 Calle Andersen 1.208 12:55:20 0:43:20 0:52:21 5.0
6 50 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.151 12:58:02 0:46:02 0:52:59 6.0
7 49 Large First 40 La Veuve Noir SWE 38 Pär Larsson 1.139 12:59:33 0:47:33 0:54:10 7.0
8 57 Large Xp 44 X-day GER 6655 Lars Huckstädt 1.16 12:58:57 0:46:57 0:54:28 8.0
9 61 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.219 12:57:03 0:45:03 0:54:55 9.0
10 52 Large X43 Mustang SWE 25 Axel Munkby 1.104 13:02:28 0:50:28 0:55:43 10.0
11 55 Large X-41 Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.173 13:00:15 0:48:15 0:56:36 11.0
12 59 Large Xp 44 TOO Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.212 12:58:46 0:46:46 0:56:41 12.0
13 56 Large Grand Soleil FeOs DEN 8 Tue S. Andersen 1.171 13:00:54 0:48:54 0:57:16 13.0
14 65 Large Club Swan 50 Proxflyer NOR 5019 Jan Muren 1.385 12:54:00 0:42:00 0:58:10 14.0
15 47 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.133 13:03:33 0:51:33 0:58:24 15.0
16 51 Large Match 42 One Off Frers Design Intermezzo GER 7266 Moritz Dammann 1.152 13:03:29 0:51:29 0:59:19 16.0
17 53 Large Dehler 41 GALANT SWE 10 Jan Strömbeck 1.133 13:04:58 0:52:58 1:00:01 17.0
18 63 Large Swan 45 OD Zorro NOR 12545 Thomas Robberstad 1.228 13:02:25 0:50:25 1:01:55 18.0

R3 - Large Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105700
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 62 Large Landmark 43 Santa NOR 12243 Calle Andersen 1.208 11:39:25 0:42:25 0:51:14 1.0
2 63 Large Swan 45 OD Zorro NOR 12545 Thomas Robberstad 1.228 11:39:44 0:42:44 0:52:29 2.0
3 50 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.151 11:42:52 0:45:52 0:52:48 3.0
4 60 Large Swan 42 CS Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.219 11:40:41 0:43:41 0:53:15 4.0
5 64 Large Elliot 44 CR Matador SWE 15 JonasGrander 1.261 11:39:47 0:42:47 0:53:57 5.0
6 55 Large X-41 Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.173 11:43:34 0:46:34 0:54:37 6.0
7 54 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.167 11:44:52 0:47:52 0:55:52 7.0
8 59 Large Xp 44 TOO Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.212 11:43:08 0:46:08 0:55:55 8.0
9 58 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.191 11:44:41 0:47:41 0:56:47 9.5
9 57 Large Xp 44 X-day GER 6655 Lars Huckstädt 1.16 11:45:57 0:48:57 0:56:47 9.5
11 47 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.133 11:47:14 0:50:14 0:56:55 11.0
12 66 Large Ängermark 55 Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.411 11:37:24 0:40:24 0:57:00 12.0
13 49 Large First 40 La Veuve Noir SWE 38 Pär Larsson 1.139 11:47:08 0:50:08 0:57:06 13.0
14 65 Large Club Swan 50 Proxflyer NOR 5019 Jan Muren 1.385 11:39:02 0:42:02 0:58:13 14.0
15 56 Large Grand Soleil FeOs DEN 8 Tue S. Andersen 1.171 11:46:54 0:49:54 0:58:26 15.0
16 51 Large Match 42 One Off Frers Design Intermezzo GER 7266 Moritz Dammann 1.152 11:48:04 0:51:04 0:58:50 16.0
17 61 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.219 11:38:13 OCS   21.0
17 52 Large X43 Mustang SWE 25 Axel Munkby 1.104 11:52:57 OCS   21.0
17 53 Large Dehler 41 GALANT SWE 10 Jan Strömbeck 1.133 11:46:10 OCS   21.0

R4 - Large Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 124000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 61 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.219 13:23:10 0:43:10 0:52:37 1.0
2 54 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.167 13:26:02 0:46:02 0:53:43 2.0
3 62 Large Landmark 43 Santa NOR 12243 Calle Andersen 1.208 13:24:31 0:44:31 0:53:47 3.0
4 50 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.151 13:26:57 0:46:57 0:54:02 4.0
5 63 Large Swan 45 OD Zorro NOR 12545 Thomas Robberstad 1.228 13:24:06 0:44:06 0:54:09 5.0
6 59 Large Xp 44 TOO Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.212 13:24:56 0:44:56 0:54:28 6.0
7 49 Large First 40 La Veuve Noir SWE 38 Pär Larsson 1.139 13:27:56 0:47:56 0:54:36 7.0
8 58 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.191 13:25:56 0:45:56 0:54:42 8.0
9 64 Large Elliot 44 CR Matador SWE 15 JonasGrander 1.261 13:23:28 0:43:28 0:54:49 9.0
10 47 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.133 13:28:28 0:48:28 0:54:55 10.0
11 53 Large Dehler 41 GALANT SWE 10 Jan Strömbeck 1.133 13:28:33 0:48:33 0:55:00 11.0
12 60 Large Swan 42 CS Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.219 13:25:15 0:45:15 0:55:10 12.0
13 57 Large Xp 44 X-day GER 6655 Lars Huckstädt 1.16 13:27:39 0:47:39 0:55:16 13.0
14 56 Large Grand Soleil FeOs DEN 8 Tue S. Andersen 1.171 13:27:30 0:47:30 0:55:37 14.0
15 52 Large X43 Mustang SWE 25 Axel Munkby 1.104 13:30:28 0:50:28 0:55:43 15.0
16 65 Large Club Swan 50 Proxflyer NOR 5019 Jan Muren 1.385 13:20:17 0:40:17 0:55:48 16.0
17 55 Large X-41 Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.173 13:28:18 0:48:18 0:56:39 17.0
18 66 Large Ängermark 55 Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.411 13:20:41 0:40:41 0:57:24 18.0
19 51 Large Match 42 One Off Frers Design Intermezzo GER 7266 Moritz Dammann 1.152 13:35:02 0:55:02 1:03:24 19.0

R5 - Large Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 141300
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 64 Large Elliot 44 CR Matador SWE 15 JonasGrander 1.261 15:05:44 0:52:44 1:06:30 1.0
2 47 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.133 15:11:58 0:58:58 1:06:49 2.0
3 63 Large Swan 45 OD Zorro NOR 12545 Thomas Robberstad 1.228 15:07:36 0:54:36 1:07:03 3.0
4 61 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.219 15:08:27 0:55:27 1:07:36 4.0
5 58 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.191 15:09:48 0:56:48 1:07:39 5.0
6 65 Large Club Swan 50 Proxflyer NOR 5019 Jan Muren 1.385 15:01:52 0:48:52 1:07:41 6.0
7 62 Large Landmark 43 Santa NOR 12243 Calle Andersen 1.208 15:09:15 0:56:15 1:07:57 7.0
8 49 Large First 40 La Veuve Noir SWE 38 Pär Larsson 1.139 15:13:03 1:00:03 1:08:24 8.0
9 54 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.167 15:11:39 0:58:39 1:08:27 9.0
10 50 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.151 15:12:32 0:59:32 1:08:31 10.0
11 53 Large Dehler 41 GALANT SWE 10 Jan Strömbeck 1.133 15:13:39 1:00:39 1:08:43 11.0
12 57 Large Xp 44 X-day GER 6655 Lars Huckstädt 1.16 15:12:34 0:59:34 1:09:06 12.0
13 52 Large X43 Mustang SWE 25 Axel Munkby 1.104 15:15:38 1:02:38 1:09:09 13.0
14 60 Large Swan 42 CS Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.219 15:09:56 0:56:56 1:09:24 14.0
15 59 Large Xp 44 TOO Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.212 15:10:18 0:57:18 1:09:27 15.0
16 56 Large Grand Soleil FeOs DEN 8 Tue S. Andersen 1.171 15:12:57 0:59:57 1:10:12 16.0
17 55 Large X-41 Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.173 15:14:11 1:01:11 1:11:46 17.0
18 51 Large Match 42 One Off Frers Design Intermezzo GER 7266 Moritz Dammann 1.152 15:23:38 1:10:38 1:21:22 18.0

R1 - Sport Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 9 Sport Fareast 28r happyyachting.com SWE 316 Pär Svärdson 1.081 11:18:41 0:48:41 0:52:38 1.0
2 67 Sport Fareast 28r Westeros SWE 265 Olle Langenius 1.081 11:19:31 0:49:31 0:53:32 2.0
3 6 Sport Fareast 28r Nemo R SWE 20 Hans Broman 1.081 11:21:07 0:51:07 0:55:15 3.0
4 2 Sport Aarchambault Grand Surprise Rebellion SWE 6830 Carl Fjällman 1.041 11:23:15 0:53:15 0:55:26 4.0
5 3 Sport Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.079 11:21:38 0:51:38 0:55:43 5.0
6 5 Sport Fareast 28r Drake SWE 117 Andreas Emmoth 1.081 11:22:03 0:52:03 0:56:16 6.0
7 1 Sport J/88 J88.se SWE 79881 Jonas Dyberg 1.034 11:25:15 0:55:15 0:57:08 7.0
8 10 Sport Fareast 28r Vinda SWE 34 Martin Alvefjord 1.081 11:23:30 0:53:30 0:57:50 8.0
9 7 Sport Fareast 28r SAM ´76 SWE 257 Mats Runström 1.081 11:24:13 0:54:13 0:58:36 9.0
10 4 Sport Fareast 28r GKSS racing team SWE   Fritiof Hedström 1.081 11:26:13 0:56:13 1:00:46 10.0
11 12 Sport Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.102 11:25:14 0:55:14 1:00:52 11.0
12 8 Sport Fareast 28r Take Off Too SWE 26 Jörgen Wennberg 1.081 11:30:41 1:00:41 1:05:36 12.0

R2 - Sport Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 9 Sport Fareast 28r happyyachting.com SWE 316 Pär Svärdson 1.081 12:46:03 0:41:03 0:44:23 1.0
2 2 Sport Aarchambault Grand Surprise Rebellion SWE 6830 Carl Fjällman 1.041 12:48:13 0:43:13 0:44:59 2.0
3 67 Sport Fareast 28r Westeros SWE 265 Olle Langenius 1.081 12:47:13 0:42:13 0:45:38 3.0
4 10 Sport Fareast 28r Vinda SWE 34 Martin Alvefjord 1.081 12:47:15 0:42:15 0:45:40 4.0
5 5 Sport Fareast 28r Drake SWE 117 Andreas Emmoth 1.081 12:47:33 0:42:33 0:46:00 5.0
6 12 Sport Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.102 12:47:53 0:42:53 0:47:15 6.0
7 1 Sport J/88 J88.se SWE 79881 Jonas Dyberg 1.034 12:51:06 0:46:06 0:47:40 7.0
8 6 Sport Fareast 28r Nemo R SWE 20 Hans Broman 1.081 12:49:59 0:44:59 0:48:38 8.0
9 3 Sport Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.079 12:50:10 0:45:10 0:48:44 9.0
10 4 Sport Fareast 28r GKSS racing team SWE   Fritiof Hedström 1.081 12:50:20 0:45:20 0:49:00 10.0
11 8 Sport Fareast 28r Take Off Too SWE 26 Jörgen Wennberg 1.081 12:53:51 0:48:51 0:52:48 11.0
12 11 Sport Fareast 28r CLC Housing SWE 405 Marcus H:son Lindfors 1.081 12:54:32 0:49:32 0:53:33 12.0
13 7 Sport Fareast 28r SAM ´76 SWE 257 Mats Runström 1.081 12:54:49 0:49:49 0:53:51 13.0

R3 - Sport Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 5 Sport Fareast 28r Drake SWE 117 Andreas Emmoth 1.081 11:34:59 0:44:59 0:48:38 1.0
2 67 Sport Fareast 28r Westeros SWE 265 Olle Langenius 1.081 11:35:22 0:45:22 0:49:02 2.0
3 1 Sport J/88 J88.se SWE 79881 Jonas Dyberg 1.034 11:37:43 0:47:43 0:49:20 3.5
3 6 Sport Fareast 28r Nemo R SWE 20 Hans Broman 1.081 11:35:38 0:45:38 0:49:20 3.5
5 2 Sport Aarchambault Grand Surprise Rebellion SWE 6830 Carl Fjällman 1.041 11:37:24 0:47:24 0:49:21 5.0
6 10 Sport Fareast 28r Vinda SWE 34 Martin Alvefjord 1.081 11:36:09 0:46:09 0:49:53 6.0
7 3 Sport Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.079 11:36:50 0:46:50 0:50:32 7.0
8 9 Sport Fareast 28r happyyachting.com SWE 316 Pär Svärdson 1.081 11:37:29 0:47:29 0:51:20 8.0
9 11 Sport Fareast 28r CLC Housing SWE 405 Marcus H:son Lindfors 1.081 11:38:38 0:48:38 0:52:34 9.0
10 8 Sport Fareast 28r Take Off Too SWE 26 Jörgen Wennberg 1.081 11:39:44 0:49:44 0:53:46 10.0
11 4 Sport Fareast 28r GKSS racing team SWE   Fritiof Hedström 1.081 11:40:01 0:50:01 0:54:04 11.0
12 12 Sport Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.102 11:40:49 0:50:49 0:56:00 12.0
13 7 Sport Fareast 28r SAM ´76 SWE 257 Mats Runström 1.081 11:42:29 0:52:29 0:56:44 13.0

R4 - Sport Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 123200
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 1 Sport J/88 J88.se SWE 79881 Jonas Dyberg 1.034 13:20:02 0:48:02 0:49:40 1.0
2 9 Sport Fareast 28r happyyachting.com SWE 316 Pär Svärdson 1.081 13:18:04 0:46:04 0:49:48 2.0
3 5 Sport Fareast 28r Drake SWE 117 Andreas Emmoth 1.081 13:18:21 0:46:21 0:50:06 3.0
4 2 Sport Aarchambault Grand Surprise Rebellion SWE 6830 Carl Fjällman 1.041 13:21:10 0:49:10 0:51:11 4.5
4 6 Sport Fareast 28r Nemo R SWE 20 Hans Broman 1.081 13:19:21 0:47:21 0:51:11 4.5
6 10 Sport Fareast 28r Vinda SWE 34 Martin Alvefjord 1.081 13:19:26 0:47:26 0:51:17 6.0
7 3 Sport Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.079 13:19:38 0:47:38 0:51:24 7.0
8 67 Sport Fareast 28r Westeros SWE 265 Olle Langenius 1.081 13:19:42 0:47:42 0:51:34 8.0
9 11 Sport Fareast 28r CLC Housing SWE 405 Marcus H:son Lindfors 1.081 13:20:18 0:48:18 0:52:13 9.0
10 4 Sport Fareast 28r GKSS racing team SWE   Fritiof Hedström 1.081 13:20:22 0:48:22 0:52:17 10.0
11 7 Sport Fareast 28r SAM ´76 SWE 257 Mats Runström 1.081 13:21:15 0:49:15 0:53:14 11.0
12 12 Sport Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.102 13:21:43 0:49:43 0:54:47 12.0
13 8 Sport Fareast 28r Take Off Too SWE 26 Jörgen Wennberg 1.081 13:22:57 0:50:57 0:55:05 13.0

R5 - Sport Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 140500
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 5 Sport Fareast 28r Drake SWE 117 Andreas Emmoth 1.081 15:01:12 0:56:12 1:00:45 1.0
2 9 Sport Fareast 28r happyyachting.com SWE 316 Pär Svärdson 1.081 15:02:36 0:57:36 1:02:16 2.0
3 2 Sport Aarchambault Grand Surprise Rebellion SWE 6830 Carl Fjällman 1.041 15:05:57 1:00:57 1:03:27 3.0
4 1 Sport J/88 J88.se SWE 79881 Jonas Dyberg 1.034 15:07:21 1:02:21 1:04:28 4.0
5 10 Sport Fareast 28r Vinda SWE 34 Martin Alvefjord 1.081 15:04:43 0:59:43 1:04:33 5.0
6 12 Sport Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.102 15:03:35 0:58:35 1:04:34 6.0
7 67 Sport Fareast 28r Westeros SWE 265 Olle Langenius 1.081 15:04:50 0:59:50 1:04:41 7.0
8 3 Sport Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.079 15:05:04 1:00:04 1:04:49 8.0
9 6 Sport Fareast 28r Nemo R SWE 20 Hans Broman 1.081 15:05:40 1:00:40 1:05:35 9.0
10 7 Sport Fareast 28r SAM ´76 SWE 257 Mats Runström 1.081 15:06:32 1:01:32 1:06:31 10.0
11 4 Sport Fareast 28r GKSS racing team SWE   Fritiof Hedström 1.081 15:07:08 1:02:08 1:07:10 11.0
12 11 Sport Fareast 28r CLC Housing SWE 405 Marcus H:son Lindfors 1.081 15:08:51 1:03:51 1:09:01 12.0
13 8 Sport Fareast 28r Take Off Too SWE 26 Jörgen Wennberg 1.081 15:10:39 1:05:39 1:10:58 13.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 35
DNSCame to the start area but did not start 35
DSQDisqualification 35
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 21
UFDU-flag disqualification 35


www.blur.se/MBBR

Sailwave Scoring Software 2.9.3
www.sailwave.com