venue burgee

Marstrand Big Boat Race 2019

Marstrand

Results are final as of 16:51 on June 2, 2019

Small Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS R1   Total Nett
1 35 Small Xp 38 Soldier Blue DEN 3810 Lars Ive 1.123 1.0 1.0 1.0
2 16 Small X-332   SWE 100 Bosse Bergqvist 1.011 2.0 2.0 2.0
3 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10070 Sebastian Glansk 1.107 3.0 3.0 3.0
4 42 Small Farr 30 Evo Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.103 4.0 4.0 4.0
5 15 Small Tarac 33 Silvia SWE 6 Jonas Liljeström 1.03 5.0 5.0 5.0
6 19 Small First 36.7 Lucky Lady II NOR 10180 Morten Lycke 1.059 35.0 DNC 35.0 35.0
6 20 Small First 36.7 Tempo NOR 11405 Rune Pedersen 1.054 35.0 DNC 35.0 35.0
6 24 Small J/109 Jubel NOR 14887 Jon Holm 1.061 35.0 DNC 35.0 35.0
6 27 Small Arcona 340 Vanadis SWE 1 Anders Brunström 1.061 35.0 DNC 35.0 35.0
6 38 Small Farr 30 Onecomer SWE 381 Göran Frick 1.101 35.0 DNC 35.0 35.0
6 40 Small Farr 30 Pakololo SWE 26 Marius Andersen 1.121 35.0 DNC 35.0 35.0
6 41 Small Farr 30 Farrari NOR 11 Lars Aarum 1.111 35.0 DNC 35.0 35.0
6 30 Small X-35 OD Xarabi NOR 191 Amund Hösöien 1.091 35.0 DNC 35.0 35.0
6 45 Small J/111 Blur SWE 69 Peter Gustavsson 1.121 35.0 DNC 35.0 35.0
6 46 Small J/111 Dacapo NOR 85 Jørgen G. Heje 1.121 35.0 DNC 35.0 35.0
6 17 Small X-332 X3M SWE 306 Bertil Rohlén 1.017 35.0 DNC 35.0 35.0
6 22 Small Dehler 36SQ Esquire SWE 279 Krister Ahlqvist 1.047 35.0 DNC 35.0 35.0
6 23 Small Swedestar 370 Stella SWE 39 Stefan Möller 1.049 35.0 DNC 35.0 35.0
6 33 Small Bavaria 38 match Draklunne SWE 3 Mattias Wilson 1.096 35.0 DNC 35.0 35.0
6 29 Small Sunfast 3600 La Primera SWE 11131 Peter Lundgren 1.082 35.0 DNC 35.0 35.0
6 37 Small Farr 30 Cheyenne SWE 622 Anders Helmrich 1.11 35.0 DNC 35.0 35.0
6 36 Small Xp-38 BlueS SWE 33 Hans Johansson 1.112 35.0 DNC 35.0 35.0
6 21 Small First 36.7 Surfer Girl SWE 350 Tomas Wängberg 1.044 35.0 DNC 35.0 35.0
6 25 Small First 35 Nausicaa SWE 10035 Carl Turén 1.054 35.0 DNC 35.0 35.0
6 26 Small Dehler 38 Dehlight SWE 131 Robert Trolled 1.057 35.0 DNC 35.0 35.0
6 31 Small X-35 Firefly SWE 39 Johan Lindell 1.091 35.0 DNC 35.0 35.0
6 32 Small FinnFlyer 36 Zlatan SWE 6 Lars Wikander 1.091 35.0 DNC 35.0 35.0
6 13 Small X-372 Masthead Marius X SWE 49 Charles Jobson 1.011 35.0 DNC 35.0 35.0
6 18 Small Dominant 105 Lady Godiva SWE 11 Anders Dahlsjö 1.043 35.0 DNC 35.0 35.0
6 14 Small Xp 33 Coquette IV SWE 6 Anders Kuikka 1.045 35.0 DNC 35.0 35.0
6 28 Small Elan 380 Anya SWE 35 Lars-Gunnar Gydemo 1.077 35.0 DNC 35.0 35.0
6 44 Small Seaquest 36 milliways NOR 12221 Andreas Brunvoll 1.1 35.0 DNC 35.0 35.0
6 34 Small Arcona 380 Team UK SWE 36 Anders Nordström 1.11 35.0 DNC 35.0 35.0
6 43 Small Farr 30 Letto di Pletto SWE 2 Christian Backhauser 1.098 35.0 DNC 35.0 35.0

Large Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS R1   Total Nett
1 61 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.219 1.0 1.0 1.0
2 60 Large Swan 42 CS Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.219 2.0 2.0 2.0
3 62 Large Landmark 43 Santa NOR 12243 Calle Andersen 1.208 3.0 3.0 3.0
4 59 Large Xp 44 TOO Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.212 4.5 4.5 4.5
4 58 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.191 4.5 4.5 4.5
6 54 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.167 6.0 6.0 6.0
7 53 Large Dehler 41 GALANT SWE 10 Jan Strömbeck 1.133 7.0 7.0 7.0
8 48 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.128 8.0 8.0 8.0
9 64 Large Elliot 44 CR Matador SWE 15 JonasGrander 1.261 21.0 DNC 21.0 21.0
9 66 Large Ängermark 55 Progressiva SWE 10008 Roger Edin 1.411 21.0 DNC 21.0 21.0
9 47 Large Sinergia 40 Sons of Hurricanes NOR 15666 Jon Sverre Høiden 1.133 21.0 DNC 21.0 21.0
9 50 Large First 40 Karukera SWE 162 Ola Sandell 1.151 21.0 DNC 21.0 21.0
9 57 Large Xp 44 X-day GER 6655 Lars Huckstädt 1.16 21.0 DNC 21.0 21.0
9 63 Large Swan 45 OD Zorro NOR 12545 Thomas Robberstad 1.228 21.0 OCS 21.0 21.0
9 52 Large X43 Mustang SWE 25 Axel Munkby 1.104 21.0 OCS 21.0 21.0
9 49 Large First 40 La Veuve Noir SWE 38 Pär Larsson 1.139 21.0 DNC 21.0 21.0
9 51 Large Match 42 One Off Frers Design Intermezzo GER 7266 Moritz Dammann 1.152 21.0 DNC 21.0 21.0
9 56 Large Grand Soleil FeOs DEN 8 Tue S. Andersen 1.171 21.0 DNC 21.0 21.0
9 55 Large X-41 Gottix NOR 40 Gustav Gotteberg 1.173 21.0 DNC 21.0 21.0
9 65 Large Club Swan 50 Proxflyer NOR 5019 Jan Muren 1.385 21.0 DNC 21.0 21.0

Sport Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS R1   Total Nett
1 9 Sport Fareast 28r happyyachting.com SWE 316 Pär Svärdson 1.081 1.0 1.0 1.0
2 2 Sport Aarchambault Grand Surprise Rebellion SWE 6830 Carl Fjällman 1.041 2.0 2.0 2.0
3 4 Sport Fareast 28r GKSS racing team SWE   Fritiof Hedström 1.081 3.0 3.0 3.0
4 67 Sport Fareast 28r Westeros SWE 265 Olle Langenius 1.081 4.0 4.0 4.0
5 5 Sport Fareast 28r Drake SWE 117 Andreas Emmoth 1.081 5.0 5.0 5.0
6 6 Sport Fareast 28r Nemo R SWE 20 Hans Broman 1.081 6.0 6.0 6.0
7 1 Sport J/88 J88.se SWE 7988 Jonas Dyberg 1.034 7.0 7.0 7.0
8 3 Sport Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.079 8.0 8.0 8.0
9 10 Sport Fareast 28r Vinda SWE 34 Martin Alvefjord 1.081 9.0 9.0 9.0
10 7 Sport Fareast 28r SAM ´76 SWE 257 Mats Runström 1.081 10.0 10.0 10.0
11 8 Sport Fareast 28r Take Off Too SWE 26 Jörgen Wennberg 1.081 11.0 11.0 11.0
12 11 Sport Fareast 28r CLC Housing SWE 50 Marcus H:son Lindfors 1.081 14.0 DNC 14.0 14.0
12 12 Sport Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.102 14.0 OCS 14.0 14.0

R1 - Small Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 162000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 35 Small Xp 38 Soldier Blue DEN 3810 Lars Ive 1.123 17:02:09 0:42:09 0:47:20 1.0
2 16 Small X-332   SWE 100 Bosse Bergqvist 1.011 17:08:09 0:48:09 0:48:41 2.0
3 39 Small Farr 30 Farrgo SWE 10070 Sebastian Glansk 1.107 17:05:12 0:45:12 0:50:02 3.0
4 42 Small Farr 30 Evo Granville Express NOR 15183 Birger Lie 1.103 17:05:28 0:45:28 0:50:09 4.0
5 15 Small Tarac 33 Silvia SWE 6 Jonas Liljeström 1.03 17:14:35 0:54:35 0:56:13 5.0

R1 - Large Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 162000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 61 Large Landmark 43 White Shadow NOR 12443 Torkjel Valland 1.219 16:58:57 0:38:57 0:47:29 1.0
2 60 Large Swan 42 CS Sirena DEN 4227 Peter Buhl 1.219 16:59:20 0:39:20 0:47:57 2.0
3 62 Large Landmark 43 Santa NOR 12243 Calle Andersen 1.208 17:00:20 0:40:20 0:48:43 3.0
4 59 Large Xp 44 TOO Bonita NOR 14700 Knut G Heje 1.212 17:00:55 0:40:55 0:49:35 4.5
4 58 Large Xp 44 Quinta DEN 5 Anders Bogason 1.191 17:01:38 0:41:38 0:49:35 4.5
6 54 Large X-41 Kwanza SWE 49 Sten Haeger 1.167 17:03:12 0:43:12 0:50:25 6.0
7 53 Large Dehler 41 GALANT SWE 10 Jan Strömbeck 1.133 17:04:37 0:44:37 0:50:33 7.0
8 48 Large IMX40 Gertrud SWE 80 Hans Ristner 1.128 17:06:09 0:46:09 0:52:03 8.0
9 63 Large Swan 45 OD Zorro NOR 12545 Thomas Robberstad 1.228 17:01:24 OCS   21.0
9 52 Large X43 Mustang SWE 25 Axel Munkby 1.104 17:07:30 OCS   21.0

R1 - Sport Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 162000
Rank BowNumber Fleet Class BoatName Nation SailNo HelmName SRS Finish Elapsed Corrected Points
1 9 Sport Fareast 28r happyyachting.com SWE 316 Pär Svärdson 1.081 17:03:46 0:43:46 0:47:19 1.0
2 2 Sport Aarchambault Grand Surprise Rebellion SWE 6830 Carl Fjällman 1.041 17:05:59 0:45:59 0:47:52 2.0
3 4 Sport Fareast 28r GKSS racing team SWE   Fritiof Hedström 1.081 17:04:52 0:44:52 0:48:30 3.0
4 67 Sport Fareast 28r Westeros SWE 265 Olle Langenius 1.081 17:04:57 0:44:57 0:48:35 4.0
5 5 Sport Fareast 28r Drake SWE 117 Andreas Emmoth 1.081 17:05:06 0:45:06 0:48:45 5.0
6 6 Sport Fareast 28r Nemo R SWE 20 Hans Broman 1.081 17:05:16 0:45:16 0:48:56 6.0
7 1 Sport J/88 J88.se SWE 7988 Jonas Dyberg 1.034 17:08:31 0:48:31 0:50:10 7.0
8 3 Sport Fareast 28r Röde Orm SWE 88 Göran Wiking 1.079 17:07:08 0:47:08 0:50:51 8.0
9 10 Sport Fareast 28r Vinda SWE 34 Martin Alvefjord 1.081 17:07:57 0:47:57 0:51:50 9.0
10 7 Sport Fareast 28r SAM ´76 SWE 257 Mats Runström 1.081 17:08:03 0:48:03 0:51:57 10.0
11 8 Sport Fareast 28r Take Off Too SWE 26 Jörgen Wennberg 1.081 17:11:32 0:51:32 0:55:42 11.0
12 12 Sport Cheetah 30 Cheetah SWE 1 Mikael Vesala 1.102 17:06:59 OCS   14.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
OCSOn course side at start or broke rule 30.1


www.blur.se/MBBR

Sailwave Scoring Software 2.9.3
www.sailwave.com